سردفتری یا سرابی فریبنده

دیگران که باور نکردند میدانم تو هم باور نمیکنی , ابلاغ بگیری میفهمی!!!

 
ساعت ۱۱:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۸/۱٥ 
يزد ، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۶/۰۸/۱۴‬

داخلي. فرهنگي. سريال. سيما.

تعدادي از سردفتران اسناد رسمي يزد از چند سريال تلويزيوني به‌دليل آنچه عدم رعايت جوانب حقوقي، قضايي، ثبتي و شئون اين حرفه خواندند، انتقاد كردند.

شماري از آنها روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا اظهار داشتند:
پخش صحنه‌هايي از فعاليت سردفتران در اين سريال‌ها ، بدون كارشناسي و جوانب حقوقي آن بوده است.

دبير جامعه " سردفتران و دفترياران اسناد رسمي " يزد به نمايندگي از سردفتران گفت: در اين سريال‌ها به نحوي شان سردفتران و دفترخانه‌هاي اسناد رسمي رعايت نشده‌است.

"محمد حسين صالحي پور" روز دوشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: قبل از ساخت چنين سريال‌هايي بايد ديدگاههاي كارشناسان و حقوقدانان خبره لحاظ و سريال‌ها با رعايت مسايل حقوقي ساخته شود.

وي تصريح كرد: حرفهاي من نظر اكثريت سردفتران است و آنها نيز از چنين سريال‌هايي گله‌مندند.

عضو هيات مديره جامعه سردفتران و دفتر ياران يزد نيز گفت: در جلسه‌اي كه با حضور سردفتران تشكيل شد همه بر اين موضوع اتفاق نظر داشتند كه در سريال‌هاي پخش شده ماه مبارك رمضان به اين قشر توهين شده‌است.

"سيد حسين ميروكيلي" افزود: صدا وسيمادر پخش چنين برنامه‌هايي به جايگاه و شان سردفتران توجهي ندارد و سردفتران پيشتر نيز با موارد مشابهي مواجه بودند.

وي با اشاره به بخش‌هايي از اين سريال‌ها تصريح كرد: در گذشته نيز بارها اعتراض خود را در اين زمينه اعلام داشتيم اما توجهي نشد.

سردفتر دفترخانه اسناد رسمي شماره ‪ ۵‬يزد تصريح كرد: طبق مقررات موجود هيچ سردفتري حق خارج كردن دفتر از محل دفترخانه براي تنظيم سند بدون مجوز و معيت نماينده دادستاني ندارد اما در يكي از سريالهاي تلويزيوني خلاف اين رويه قانوني نشان داده شد.

ميروكيلي گفت: اين رويه قانوني بسادگي ناديده گرفته شده و سردفتر را مطيع ارباب زور و زر و در معرض انواع توهين‌هاي بازيگران سريال نشان داده است.

سردفتر اسناد رسمي شماره ‪ ۳‬يزد نيز در نامه‌اي خطاب به رييس سازمان صدا و سيما از سريال‌ها به دليل عدم رعايت جوانب حقوقي ، قضايي، ثبتي و شئون سردفتري انتقاد كرد.

" سيد عليرضا طباطبايي " ، سريال‌هاي آواي فاخته، يك وجب خاك، شكرانه و ميوه ممنوعه را مورد خطاب قرار داده‌است.

وي نوشته است: اين موارد در گذشته نيز تكرار مي‌شد و همكارانم از اين امر گله‌مندند.

طباطبايي‌ياد آور شده: مدت هاست شاهد پخش سريال‌هايي در شبكه‌هاي مختلف سيما هستيم كه متاسفانه در ساخت آنها جوانب مختلف به‌خصوص حقوقي، قضايي و ثبتي كارشناسي نمي‌شود.

وي خواستار بررسي و عندالزوم رفع اثر و دستور موكد به سازندگان سريال‌ها در توجه به حيثيت مشاغل از جمله سردفتري در آينده شد.

طباطبايي اظهار داشت: در صحنه‌اي از سريال " يك وجب خاك " يك دفتر اسناد رسمي به نحوي به تصوير كشيده شده‌است كه از نظر محل و نحوه اداره در شان يك دفترخانه اسناد رسمي نيست.

اين سردفتر اسناد رسمي يزد گفت: در سريال " شكرانه " نيز فردي خارجي به دفتر اسناد رسمي وارد مي‌شود و بدون هيچ مشكلي مبادرت به تنظيم سند مي‌كند.

وي افزود: در سريال " ميوه ممنوعه " هم به يك سردفتر با دفتري زير بغل در حد يك پادو نقش مي‌دهند كه شان و منزلت سردفتران زير سوال مي‌رود.

روابط عمومي اداره‌كل ثبت اسناد و املاك يزد نيز اظهارات سردفتران اين استان را مورد تاييد قرار داده و شان آنها را بسيار بالا خواند.

اين اداره كل خواستار رعايت شئون اين قشر از سوي صدا و سيما و علمي شدن برنامه‌هاي اين رسانه شده‌است. ك/‪۴‬

ارسال خبر: ۱۳:۴۹ ‪دوشنبه، ۱۴ آبان ۱۳۸


کلمات کليدي: