مناطره های مضحک ره آورد قانونگرائی سیمای ملی !!!

این روزها رسانه ملی ما کار ساخت و ارائه برنامه هائی تحت عنوان "مناظره" را در دستور کار خود قرارداده و شعور مردم را نشانه رفته است .. مناظره هائی که از همان ابتدای اعلام آن برای مردم ما معلوم الحال است و نتیجه از قبل مشخص ... کافی است متنفذی .. مقتدری ... رابطه مندی سفارش یک پرس مناظره با طعم بخصوصی را بدهد و بقول معروف سرکیسه را شل کند و کنار بنشیند مدیریت مناظره و مجری دیگر خود میدانند چگونه اغاز کنند و به کجا حتم ....

مناظره 28 شهریور ماه با عنوان نقل و انتقال خودرو نیز از این دست مناظره هایی بود که بوی نامطبوع ان از آغاز به مشام میرسید و نتیجه نیز مانند سابق خاتمه یافت ... سناریوی تکراری آن از قبل ساخته و پرداخته شده بود و حنای دست اندرکاران اینگونه مناظره ها دیگر برای مردم رنگی ندارد و ارسال کنندگان پیامک ها هم معلوم است .....و اینکه از میان آنهمه نمایندگان مجلس شورای اسلامی که علی رغم شانتاژاهای فراوان به ثبت سند نقل و انتقال در دفاتر اسناد رسمی رای دادند کسی برای مناظره انتخاب شود که هنوز سنگ مخالفت به سینه میزند همه و همه مهر تائیدی است بر صدق مدعا..

هرچند گاه که راهور احساس میکند اقبال مردم به سمت سند رسمی در دفاتر اسناد رسمی رو کرده از دوستای سیمائی خود درخواست یک مناظره میکند با این هدف که در سطح ملی و با طرح هزینه های تنظیم سند که اعظم آن حقوق دولتی و متعلق به بیت المال است عموم را به سند گریزی ترغیب کند

گرچه بنظر میرسد عدم حضور متولیان سند رسمی کشور اعم از سازمان ثبت اسناد و املاک و کانون سردفتران و دفتریاران عاقلانه ترین گزینه است لکن عدم حضور و شرکت در مناظره موجب افزایش تبلیغات سو’ و حرکت به سمت اسناد عادی میشود و حضور نیز با توجه به برنامه ریزیهای از قبل تدارک دیده شده سیمای ملی !! منتج به ارائه واقعیتها نمیگردد

صدا وسیما تا کی میخواهد مانند کبک سر خویش در برف فرو برد و بیت المال را بجای اشاعه فرهنگ انقلاب و اطلاع رسانی و روشنگری و حفظ حقوق مردم هزینه رابطه و یا سلایق شخصی نماید؟

پارس وندار ارگان رسمی جامعه مجازی دفاتر اسناد رسمی کشور مطلبی را منتشر نموده است گه توجه همکاران را به آن جلب مینمایم :

صدا و سیما از برگزاری مناظره های خارج از صلاحیت خود چه اهدافی را دنبال می کند؟

در حالی که در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد صدا و سیما با تمام امکانات خود در اختیار دولت بود و نام رسانه ملی در تعریف و تمجید و غلو در اقدامات دولت قبلی خلاصه شده بود، با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، آنتن رسانه ملی در اختیار چند جوان جویای نام قرار گرفت و به اسم مناظره و روشنگری و نقد و افزایش آگاهی عمومی و .... رویکرد جدیدی را سرلوحه کارخود قرار داد.

مدیران رسانه ملی با آغاز فعالیت دکتر حسن روحانی به عنوان رییس جمهوری اسلامی ایران به یاد این نکته هم افتادند که رسالت رسانه ملی صرفا نباید تعریف و تمجید باشد، بلکه می تواند کاستیها را هم به نمایش بگذارد و ایرادات را به گوش مسوولان برساند.

اقدامات صداوسیما که ذهن هر بیننده ای را نسبت به اقدامات دولت بدبین می کند، تا آن جا پیش رفت که دکتر حسن روحانی ریاست جمهوری اسلامی ایران لب به اعتراض گشود و اقدامات صداوسیما را در تقابل با دولت ارزیابی کرد. البته این اعتراض توسط سایر مقامات دولت هم مطرح شد. البته در بیان عملکرد صداوسیما ذکر همین نکته کافی است که به خاطر سیاستها و خروجی نامناسب صداوسیما، اقبال مردم به شبکه های ماهواره ای چندین برابر شده است، اما صداوسیما همواره در فراری روبه جلو، گسترش علاقه به ماهواره را مشکلی فرهنگی می داند و هر زمان لازم باشد این موضوع را به دولت مرتبط می کند و گزارشی با آب و تاب و در راستای کوتاهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قلمداد می کند.

شاید یکی از دلایل مخالفت با تشکیل شبکه های تلویزیونی در کشور همین نکته است که با تشکیل شبکه های خصوصی پنبه رفتار صدا و سیما در مواجهه با شعور مخاطبان خود به آسانی زده خواهد شد و در میدان عمل صداو سیما به آسانی مردود می شود.

اما در حالی که صدا و سیما شعار قانون گرایی را به خوبی سر می دهد، در چند سال اخیر اقدامی بی سابقه در صدا و سیما چندین بار تکرار شده است.

رسانه ملی از مردم نظر خواهی می کند که آیا این قانون را قبول دارید یا خیر؟؟؟!!!! جل الخالق

درحالی که در بزنگاههایی که مدیران رسانه ملی اجرای قانون را صلاح بدانند، شعار قانون گرایی از جای جای تصویر شبکه های رسانه ملی خودنمایی می کند، اما در برخی موارد، رسانه به اصطلاح ملی به قدری به فکر آگاهی و روشنگری جامعه است که جهت اجرای قانون هم از عموم مردم کسب تکلیف می کند!!! و بعضا آمارهای خلاف واقع هم در پایان برنامه نمایش می دهد.

یکی از مصادیق این ادعا، برگزاری و پخش گزارشات یک سویه به نفع راهور ناجا در موضوع نقل و انتقال اسناد خودرو است.

قریب به 10 سال است که راهور ادعایی فراقانونی در این حوزه دارد و به کرات هم قانونگذار به صراحت تعیین تکلیف کرده است. به کرات مجلس شورای اسلامی و ریاست محترم قوه قضاییه در خصوص صلاحیت منحصر به فرد دفاتر اسناد رسمی در تنظیم اسناد خودرو اعلام نظر نموده اند، اما تلاش و اصرار راهور برای ارایه این خدمت خداپسندانه !!! همچنان ادامه دارد و صداوسیما هم هر روز در حال ترتیب بازیهای جدید است.

گزارشهای منتشر شده در چند سال اخیر به اندازه کافی دلایل اقتصادی تلاش راهور برای به دست آوردن این اختیار خارج از صلاحیت خود را روشن کرده است. قانون به صراحت در این حوزه تعیین تکلیف کرده است. نیروی انتظامی که صدور گذرنامه و گواهینامه و .... را در اجرای برون سپاری و اجرای اصل 44 قانون اساسی به بخش خصوص زیر مجموعه خود سپرده است و سالهاست هوای تعرض به صلاحیت دفاتر اسناد رسمی را در سر می پروراند و در تلاش است تا بخشی از صلاحیت اولین بخش خصوصی-حاکمیتی فعال در کشور را با توجیهات غیرقانونی در اختیار خود قرار دهد و در این راه به آمارسازیهای رسانه ملی دل خوش کرده است.

سال گذشته که برنامه تهران 20 شبکه تهران مناظره ای بین مدیرکل حقوقی سازمان ثبت و رییس اداره حقوقی راهور ترتیب داده بود، نمایشگر ساختگی رسانه ملی که آمارهای شماره پیامکی برنامه را نشان می دهد، درصد قابل تامل و ساختگی 104% را نشان می داد!!!!!! گویی رسانه ملی در ساختن و ارایه آمارهای دروغ به مردم دقت کافی را هم از دست داده است.

معتقدیم کانون سردفتران و دفتریاران می بایست با ارسال نامه به حجت الاسلام و المسلمین رییسی رییس شورای نظارت بر صدا و سیما این تخلف آشکار رسانه ملی را به ایشان اعلام نماید که آیا صداوسیما حق دارد از مردم در خصوص موافقت با اجرای قانون کسب تکلیف کند یا خیر؟؟

به هر حال حضور محمد عظیمیان به عضو هیات مدیره و رییس دفتر حقوقی کانون سردفتران و دفتریاران باردیگر حقانیت دفاتر اسناد رسمی در این حوزه را به اثبات می رساند، هر چند اکنون در خصوص نشان دادن میزان آمار در برنامه روز جمعه بین تهیه کنندگان برنامه توافقی حاصل نشده باشد.!!!

/ 16 نظر / 34 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پیرمحمدی

سلام خسته نباشید سید بزرگوار مکروا و مکرالله و الله خیر الماکرین . مطمئن باشید هرچه اینان تلاش کنند نتیجه عکس خواهد داد . چنانکه قبلا ثبت اتومبیل اجبار قانونی نداشت ولی برای انکه عملا این رویه را متوقف کنند خودشان سعی در طرح این موضوع در مجلس کردند که منجر به ماده 29 شد و وقتی دیدند خودشان کردند که ... لذا تصمیم گرفتند راه سفسطه و عوام فریبی و لوث قانون را پیش بگیرند و این سماجت و لجاجت واقعا عجیب است یعنی اینها اینقدر به فکر مردم هیتند که در مراکز تعویض پلاک کارمند مرکز بین عموم مراجعین فریاد بزند: اقایان، خانمها مراجعه به دفترخانه لازم نیست همین تعویض پلاک کافی و بی شک منافعی را از این راه زیر سر دارند.

نوبخت

سلام استاد / پیشنهاد میدم چند تا سوال دیگه به نظر سنجی گذاشته بشه / از عملکرد صدا و سیما رضایت دارید یا خیر؟ / مایل به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده هستید یا خیر؟ / از عملکرد راهور و ماموران آن رضایت دارید یا خیر ؟ .....

امینی

سلام وعرض ادب و احترام خدمت حضرت شما . همه مسائل در صدر و ذیل نوشتار به خوبی آمده است . آیا این مناظره نفعی برای مردم یا جامعه حقوقی داشته است ؟ اگر بله . فایده منطقی آن چه بوده است ؟ و اگر نه ، منفعت این کار برای چه و کجا بوده است ؟

نظري 21

سلام نماينده مجلس متاسفانه مغلطه نمود و كانون و نماينده ثبت خوب دفاع نمودند ليكن انتخاب طباطبايي كه وي تريبون دفاع از ناجا شده بود بيانگر لابي بود هرچند صدا سيما در علي الظاهر ابتدا پيشينه ومباحثات مجلس را بي طرف وبه خوبي منعكس نمود ليكن در انتخاب نماينده متاسفانه غرض ورزي شده بود اختياري بودن قانون مثل اين است كه بگويند براي طرح دعوي در دادگستري برخي مراجع هزينه دادرسي ميگرند برخي نميگيرند ومردم مخير باشند انتخاب نمايند . حال كدام ادم عاقلي با اختيار هزينه را انتخاب ميكند در صورتيكه خواستگاه قانون امريست نه تخييري

مهدی - اهواز

سلام و درود بر سید بزرگوار جناب طباطبایی استاد آن برنامه نانوشته که فرمودید توسعه دفاتر پلیس + ... است. بالاخره تعداد زیادی از سرداران محترم در شرف بازنشستگی هستند و باید برای ایام پیش رو فکری بکنند. با کمال پررویی هم در این قضیه با الگوگیری از دفاتر اسناد رسمی وارد شده اند. سیمای میلی! هم که اهل معامله شده از این نمد به دنبال کلاه خود است.

سوزنده

9850 حقوقدان پژوهشگر، استاد دانشگاه، وکیل دادگستری و سردفتر در اعتراضی گسترده هتک حرمت قانون مصوب مجلس شورای اسلامی در رسانه ملی را محکوم کردند و خواستار عذرخواهی رسانه از حقوقدانان و مردم شدند. در این بیانیه آمده است: شرط لازم برای توسعه اجتماعی کشور و صیانت از حقوق شهروندی، قانون مداری  و حکومت قانون است و هرنوع تجاوز به حریم قانون گامی به سوی قهقهرا و هرج و مرج است و بی تردید ، اگر تکلیف اطلاع رسانی صحیح و اموزش مبانی حقوقی و قضایی برای رسانه ای که از بودجه عمومی اداره می شود قایل نباشیم بی شک ترویج قانون شکنی و گمراهی مردم به قانونی که به صلاح دید مجلس شورای اسلامی تصویب و به تایید شورای نگهبانی رسیده که همگی امین مردم هستند برتافتنی نیست. از این رو جمعی از حقوقدانان این کشور در عمل به تکلیف ملی خود شایسته می دانند نکاتی را در خصوص اقدام ناشایست اخیر شبکه یک سیما علیه پیکر زخم خورده قانون مصوب جمهوری اسلامی ایران یاداور گردند. تاسف بار است که نظاره گر بی حرمتی به اصل بنیادین حکومت قانون که از حرمت و قداست ویژه ای در جوامع متمدن برخوردارست و حقوقدانان مفتخرند که برای پایبندی و دفاع از آن سوگند می خو

دفتر 256 آمل

با سلام، یا اینکه رسانه به اصطلاح ملی بیاید یکسری سوالهای بلی خیر دیگری با این مضمون هم به نظرسنجی بگذارد ، آیا مایلید به خدمت سربازی بروید؟ آیا مایلید پلاک ماشینتان را چندین و چندباره به شما بفروشند ، آیا مایلید مجلس داشته باشید در حالیکه قوانین آن پشیزی نمی ارزد؟ ایا رسانه ملی در دروغگویی با گرد پای رسانه های اجنبی میرسد؟آیا مایلید دفاتر اسناد رسمی بدون دریافت هزینه برایتان تعویض پلاک انجام دهند؟ آیا بعضی از نمایندگان به اصطلاح دکتر جیره خوار بعضی ها هستند؟ آیا نماینده ای که دم از نفع ملت میزند هنگام تصویب قانون خواب تشریف داشتند؟ آیا نماینده محترم برای ضبط برنامه مبلغی بسیار بسیار ناچیز بعنوان هدیه دریافت نمودند؟ و...

بخشی

سلام بر استاد عزیز م ،استاد طباطبایی سردفتران خراسان هم اکثرن از نحوه دفاع بسیار ضعیف آقای عظیمیان بعنوان تنها نماینده فرستاده شده کانون سردفتران ناراضی و ناخرسند بودند واین سوال دایم مطرح می شد که چرا آقای دشتی بعنوان ریاست کانون سردفتران از حضور در این مناظره یا طرح دعوی علیه ناقضین قانون طفره میرود و حتی باقی کانونها را نیز نهی نموده و می ترساند؟!یا حداقل نایب رییس هیات مدیره کانون آقای صفریان در این مناظره مهم شرکت نکرده؟!!!!!بقول همکار خوبم آقای قاسمعلی عزیز آقای عظیمیان هم کوچکترین مطالعه ای دراین خصوص انجام نداده بودند و دفاع غیر قابل قبولی به نمایش گذاشتند که در شکل دهی غلط اذهان عمومی بنفع رهگشا موثر بود متاسفانه

محمد

اندر مناظره کذایی سیما.. بین نیروی انتظامی و ثبت / بر سر خودرو اختلاف افتاد / ریشه اختلاف بدعت بود / عاقبت بینشان شکاف افتاد / در شگفتم به سخره میگیرد / چون همیشه پلیس قانون را / به لجنزار میکشد اینک / دستهای خبیث قانون را / جالب اینجاست نقش سیما هم / در شکست حریم مشهود است / اینکه قانون شکست حرمت آن / حاصل دست حاج محمود است!!!! / آخر این ناظم خیابان، جز / بانگ و شیپور و بوق می فهمد؟!!!/ افسر بیسواد و بی دانش / ذره ای از حقوق میفهمد؟!!! / گفتگوی پلیس و سیما هم / مثل روباه و زاغ تکراری است / درمثل میشود چنین هم گفت / سند خودرو و پنیر یکی است!!!!! شایان نیا. یکم مهرماه 1393

هر کس به فکر جیب مبارک است. خصوصا شماها پس مردم چی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟