گلی به جمال صنعت گران و مرحبا به وزیر صنعت

توفیقی ادامه می‌دهد: میزان 80 هزار تومان در دریافت حق بیمه بیکاری، مرخصی زایمان و غرامت بیماری و سایر موارد سرانه دریافتی موثر بود. اگر حداقل 20 میلیون بیمه شده سازمان تامین اجتماعی وجود داشته باشد که ماهیانه 24 هزار تومان حق بیمه بن کارگری را پرداخت می‌کردند در 20 میلیون نفر در 12 ماه، پول هنگفتی برای صندوق تامین اجتماعی بود که از این طریق می‌توانست مباحث مشاغل سخت و زیان آور، ماده 10 نوسازی صنایع را عملیاتی و در ازای آن اشتغال زایی صورت گیرد.

 مشاوره عالی مجمع نمایندگان کارگران تاکید می‌کند: این کار اشتباهی واضح برای سازمان تامین اجتماعی، کارفرما و کارگر بود و خیری برای هیچ کس نداشت. شاید برای کارفرما اینگونه منفعت داشت که از 80 هزار تومان ،23 درصد باید از سوی کارفرما پرداخت شود اما این مبلغ بسیار ناچیز است . چرا که کارفرما می‌تواند با مبلغی به سازمان تامین اجتماعی پرداخت می کند کارگر فرسوده خود را بازنشست و نیروی جدید جذب کند.

 وی با اشاره به اینکه در حال تهیه نامه ای به وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی هستیم تا نسبت به این موضوع اعتراض خود را نشان دهیم،‌بیان می‌کند: افزایش بن کارگری مصوبه شورای عالی کار بود که در شورای عالی کار هم مورد بررسی قرار گرفته است و به نظر می‌رسد که لغو کسر حق بیمه از بن کارگری به تصویب رسیده است.

 توفیقی اظهار می‌کند: اینکه اقای نوربخش ، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نسبت به این موضوع پیشنهاد داده اند تا حق بیمه از بن کارگری حذف شود جای تعجب دارد.اینکه بیان شده است بن کارگری از فیش حقوقی حذف شود به این معنی است که احتمال خطا از سوی کارفرمایان وجود دارد.  وقتی بن نقدی از فیش های حقوقی خارج شود تاثیرات منفی آن در منابع صندوق بیمه بیکاری، غرامت ایام بیماری مشمولان قانون کار، عیدی، پاداش ها و سایر دریافتی های افراد دیده خواهد شد.

وی می‌گوید:راه فرار برای کارفرما در این صورت وجود دارد.اینکه اصرار داشتیم بن کارگری در فیش حقوقی لحاظ شود این بود که آن دسته از کارفرمایانی که فرار می کردند از پرداخت بن کارگری دیگر امکان خطا برایشان وجود نداشته باشد. اینکه بن نقدی به صورت غیر نقدی و غیر مستمر باشد وجاهت قانون ندارد. برای پرداخت بن کارگران قانون داریم که به صورت نقدی به کارگران پرداخت شود.

توفیقی می افزاید: در گذشته برخی از کارفرماین بن کارگری را به صورت غیر نقدی برای کارگر محاسبه می کردن که به ضرر کارگر بود، چراکه آنچه مورد نیاز کارگر بود به آنها داده نمی‌شد، ضمن اینکه در واسطه گری و ... 80 هزار تومان به 60 هزار کاهش و به صورت غیر نقدی به کارگران پرداخت می شد. حتی اگر کارگران 7 درصد مبلغ بن نقدی را نیز به عنوان حق بیمه به تامین اجتماعی بپردازند در درازمدت به نفع آنها خواهد بود، اما کارفرمایان از زمان الزامی شدن پرداخت حق بیمه بن نقدی؛ نسبت به این موضوع اعتراض دارند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، پس از آنکه بن نقدی جای خود را به بن‌های غیر نقدی داد و مطابق قانون مقرر شد به میزان بن غیر نقدی به کارگران مبلغ نقدی واریز شود برخی از کارفرمایان طاقت نیاورده و نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند تا جایی که با نامه وزیر صنعت به ربیعی، هفته گذشته این موضوع در شورای عالی کار بررسی و لغو آن به نتیجه رسیده است،‌در حالی که این مصوبه شورای عالی کار به ضرر جامعه کارگری خواهد شد

/ 12 نظر / 31 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سوال

سلام حضرت استاد احتراما اگر موجري بخواهد در تنظيم سند سه ساله براي سال اول ماهيانه 500تومان وبراي سال بعدي با افزايش 15 درصد ودر سال سوم با افزايش 25 درصد نسبت به افزايش اجاره بها اقدام نمايد ايا حق الثبت وتحرير بر همين منوال افزايشي محاسبه خواهد شد ايضا سند كاميوني در رهن اشخاص يا با نك باشد ايا براي خروج از كشور وعبور از كمرگات نياز به تنظيم سند رضايت از طرف مرتهن است واگر دفتري بدون اين رضايت سند كاپتاز نوشت مرتكب تخلف شده است

امینی

سلام و عرض ادب و احترام . مشکل این است که ما وزیر نداریم رئیس داریم که بر ما ریاست می کند که اگر وزیر بود بر وزارتخانه وزارت می کرد و به ابوابجمعی معاضدت و خدمت . سوای از تلاش والامرتبه حضرتعالی حضور در اینجا همیشه شاگردی و آموختن است .

سوال2

با سلام معذرت مجدد مي خواهم شناسه يكتا در وكالت منقول بنام حسن گرفته وسند وارد دفتر گرديده وامضا نشده ايا مي توان سند را بلا اثر وشناسه يكتا را بنام حسين اخذ نمود ودر دفتر توضيح داد يا در ثبت اني اين امكان وجود ندارد

سردفتر

سلام جناب استاد نحوه حسابرسی شما به حساب های بانکیتان چگونه است؟ با توجه به اینکه حق التحریر با تاخیر به حساب ها واریز میشود چگونه درمی یابید که حق التحریر به حساب برگشته یا نه ؟ حجم تراکنش ها بسیار بالاست از حسابرسی عاجز شدم .... لطفا راهنمایی بفرمایید بتوانم دوباره حساب ها را کنترل کنم

نصری کوهپایی

سلام استاد،حالا تکلیف دفتر خانه ها در حال حاضر چیست؟آیا باید به حداقل حقوق کارکنان،مبلغ 80 هزار تومان فوق را اضافه کنیم و حق بیمه رقم اخیر را بپردازیم یا اینکه با این مصوبه جدید دیگر لازم نیست ؟ خیلی ممنون از لطف شما

اصفهانی

سلام جناب طباطبائی عزیز .طاعاتتان قبول.مقدمات تنظیم سند وقف ملکی را انجام داده ایم که واقف آن قصد وقف بر مصالح عامه را دارد.سراغ سامانه که رفتیم متاسفانه فیلد موقوف علیه به شکلی تعریف شده است که مصالح عامه در آن قابل تعریف نیست!! چاره ای بنظر نمیرسد جز اینکه موقوف علیه در ستون متون حقوقی درج شود آیا شما پیشنهاد دیگری دارید و دیگر اینکه آیا اخذ امضا از نماینده اداره اوقاف شهرستان را لازم میدانید یا خیر؟ البته مقررات بخش وقف قانون مدنی چیزی را در این خصوص -امضا نماینده اداره اوقاف - ذکر ننموده است .

مهاجر تنها

سلام و عرض ارادت خدمت استاد بزرگوار . بنده هميشه از وبلاگ پر بار جنابعاي بهرمند بوده و هستم ولي به دلايل مختلف كه مهمترين آن كسالت روحي و جسمي و مقداري هم چاشني تنبلي است حوصله تايپ كردن و اعلام بهره مندي از وبلاگ حضرتعالي نداشته ام . ضمن اينكه ميخواهم تمامي ثواب اين صدقه جاريه شما علانيه نباشد و ثواب صدقه سري هم داشته باشيد . ضمنا استاد عزيز راهنمايي بفرماييد كه اگر براي تنظيم سندي بقاياي ثبتي وصول نموده باشيم و چند روز بعد خريدار همان سند ، قصد انتقال بخشي از مورد معامله را به شخص ديگري داشته باشد آيا اخذ مجدد بقاياي ثبتي الزامي است ؟ سپاسگزارم .

ثبت نگار

سلام و صبحتان بخیر طاعات قبول .چه حس خوبی دارد اومدن به وبلاگ میرزا .وقتی وارد پایگاههای کانون و سازمان ثبت میشویم به اندازه ای که از وبلاگ میرزای گل آرامش می یابیم ،آرامش نمی یابیم !با همان جمله ای خوش بحال عمق موضوع و خلأ بی سر و سامانی خودمان را فرمودید.بدا بحال رها شدگان تکلیف مدار

نادری

با سلام استاد نظرتان در خصوص اطلاعیه جدید کانون در مورد دفترچه بیمه سلامت چیست؟ به نظرتون توهینی بزرگتر از این هم میشد به سردفتران بشه؟ این همه پول بیمه از ما گرفته میشه اونوقت ما هم باید مثل مردم کم در آمد و از بودجه ای که به این قشر محروم تعلق گرفته سوء استفاده کنیم. مطمئنا می تونه حرام هم باشد.

گودرزی

سلام بر شما،واقعن از شنیدن خبر تصمیم همکار هم نام خودم! جهت واگذاری بیمه سردفتران و دفتریاران به بیمه سلامت شوک شدم.آیا کسی در این مملکت به اندازه ما سردفترها یا دفتریاران حق بیمه پرداخت می کند؟آیا باید تاوان سوء مدیریت کانون و بیمه آن را تک تک ما بپردازیم؟! آیا انصاف است که اینگونه به ما توسط مجموعه خودمان توهین شود؟! واقعن حرفی برای گفتن باقی نگذاشتن تو این دوره کانون!