نقل مکان به وایبر یا حفظ فضای مجازی؟

مدتی است فضای مجازی ما دچار رخوت و سکون و سکوت غم انگیزی شده وبلاگهای همیشه فعال ما دیگر مشکلات جامعه سردفتری را پیگیر نیستند ‘ شاید در این دوماهه اخیر تعداد وبلاگهایی که فعالند و به اطلاع رسانی ادامه میدهند از تعداد انگشتان دست هم تجاوز نمیکنند و این امر نوید خوبی نیست .... اگر رای وحدت رویه جدید کانون نبود چند وبلاگ دفتریاری هم شاید فعال نمیشد .. افق جامعه مجازی دفاتر اسناد رسمی روشن نیست و نگرانم اگر وضع بدین منوال بگذرد آنها که از حضور ما در فضای مجازی دلخورند زیاده خوشحال گردند و دیگرانی تصور کنند با تعقیب انتظامی عضوی از این جامعه مجازی ‘ همگی مرعوب شده انجام رسالتمان را فدای محافظه کاری کرده ایم.....

البته ناگفته نماند بعد از نشست ششم در اراک و پیشنهاداتی که برای تبادل نظر در فضای مجازی بصورت آنلاین مطرح شد همکاران را به سمت وایبر و واتساپ و نرمافزارهای مشابه سوق داده بنحوی که در آن فضا زمینگیر شده اند و وبلاگ نویسان ما فرصت به روز شدن را نیافته و سایرین وقت نمیکنند به وبلاگهای حوزه دفاتر اسناد رسمی سربزنند و البته وبلاگ خوانان مطلبی هم برای خواندن و بهره مندی از این فضا را نمی یابند و متاسفانه با خمودگی ایجاد شده در این حوزه ‘ جذابیتی هم برای رهگذران از این وبلاگها نمانده است ..... تا فرصت از کف نداده ایم بخود ائیم و از ظرفیتهای خوب این فضا برای اعتلای مقام کتابت و یافتن جایگاه رفیع دفاتر اسناد رسمی همتی دوباره کنیم که فردا شاید خیلی دیر باشد ...

پارس وندار بعنوان ارگان ارسمی جامعه مجازی دفاتر اسناد رسمی به موقع متوجه خطر عدم حضور گردیده و مطلبی تحت عنوان "هشدار به استفاده کنندگان نرم افزارهای تلفن همراه " در راستای دغدغه بحق خود منتشر نموده است که بعنوان یک هشدار باید جدی گرفت

مدت زمانی است که تشکیل گروههای متعدد در نرم افزارهای موجود در تلفن همراه از جمله وایبر و واتس آپ و ... افزایش چشمگیری یافته است. این افزایش به حدی است که اغلب مردم در خیابانها، خودروها، محل کار و منازل خود به شدت سرگرم استفاده از امکانات این نرم افزارها هستند و افراد بسیاری کاملا سر به گوشی راه می روند!!

به تبعیت از عرف و علاقه عموم جامعه، روزانه و به صورت مستمر شماره تلفن همکاران در گروههای مختلف تشکیل شده توسط همکاران سردفتر و دفتریارافزوده می شود و حضور در این گروهها به دلیل سهولت در اتصال و استفاده در هر نقطه ای، مورد استقبال گسترده همکاران قرار گرفته است. در کنار مزایای بسیار فراوان موجود در این نرم افزارها و تسهیل ارتباطات رایگان اعم از پیامک و ارتباط صوتی و بسیاری مسائل دیگر، توجه به نقاط ضعف این نرم افزارها بسیار مهم است.

سکوت گسترده ای که شاید این روزها جامعه دفاتر اسناد رسمی را فراگرفته است و حتی دامن فضای مجازی این حوزه را نیز گرفته است، بی تردید ناشی از حضور فعالانه و شبانه روزی همکاران در این نرم افزارها است که به واقع فرصت هر کاری را برای عضو هرگروهی به حداقل می رساند.

جدا از توجه ویژه به مسایل امنیتی حاکم بر این فضاها ، ذکر این نکته بسیار مهم است که به واقع امکان جاسوسی گسترده از اخبار و اطلاعات تبادل شده در این فضا میسرمی باشد. برای مثال با جستجو در فضای مجازی در می یابیم که برای مثال وایبر میدیا شرکتی مستقر در اسرائیل است که مراکز توسعه ای در بلاروس، و قبرس دارد. این شرکت را تلمن مارکو، کارآفرین اسرائیلی- آمریکایی، دانش آموخته علوم کامپیوتر دانشگاه تل آویو و عضو سابق نیروهای دفاعی اسرائیل تاسیس کرده است. جالب است بدانید که تالمون مارکو به مدت چهار سال در ارتش اسرائیل سابقه خدمت دارد و همچنین به عنوان مدیر اجرایی بخش اطلاعات در هسته مرکزی ارتش فعالیت داشته است. وی در زمینه تولید جاسوس افزارها، ویروس‌های دانلود کننده اطلاعات و برنامه‌ های هک از سابقه طولانی برخوردار است، که از جمله این برنامه‌ها می‌توان به iMesh – Bandoo اشاره کرد.

اما از این نکته امنیتی که بگذریم توجه به نکته ای دیگر نیز حائز اهمیت است. طبق اخبار واصله در بسیاری از گروههای حرفه ای متعلق به سردفتران و دفتریاران، حضور افراد متفرقه فراوانی گزارش شده است. بسیاری از همکاران ما که در این گروههای به ظاهر اختصاصی فعالیت دارند، شاید آگاهی کافی در خصوص حضور این افراد را ندارند و با خیالی آسوده به بیان مسائل متعدد در حوزه های مختلف مشغول هستند، در حالی که به نظر می رسد برخی از گروههای مزبور شاهد حضور افرادی است که از هیچ شرایطی برای حضور در این گروهها برخوردار نیستند و این موضوع می تواند منشاء اثرات بسیار جبران ناپذیری برای این حرفه باشد.

تبادل متنوع این اطلاعات در این فضا آن چنان به سرعت و گسترده رخ می دهد که گاهی اعضاء فراموش می کنند میزبان چه کسانی هستند و چه کسانی با آنها هم گروه هستند. شماره تلفنهای متفرقه در لابلای مطالب همکاران قرار می گیرد و به سرعت از منظر خارج می شود و معدودی به اهمیت دقت به این شماره ها توجه دارند.با این وصف، اسرار حرفه ای و بعضا مسائل شخصی برخی از همکارن به شدت در معرض تهدید و خطر قرار گرفته است و پارس وندار در این زمینه موظف به هشدار به همکاران است.

امیدواریم همکاران عزیز ما در استفاده و شرکت در مسائل مختلف این گروهها دقت کافی و لازم را مبذول دارند.

پارس وندار
/ 16 نظر / 36 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امیر پدرام رشیدی

با سلام استاد متن اتی قابل تنظیم میباشد اقرار می نمایم که یک قطعه زمین به مساحت 1600متر را به اقای ایکس منتقل نموده ام و ثمن معامله را دریافت نموده هیجگونه ادعا و اعتراضی در این مورد ندارم

نعمت

با سلام و خسته نباشید هنگام ورود به سیستم ثبت الکترونیک اسناد با توکن و یا هنگام اخذ شناسه یکتا و در کل هنگام استفاده از توکن اروری برای بنده می آید که از سایت خارج می شود: a problem caused the program to stop working correctly. windows will close the program and notify you if solution is available. لطفأ جهت رفع این مشکل راهنمایی بفرمایید. با تشکر

علیرضا از گیلان

باعرض سلام وارادت .چندی قبل باخبرشدیم که جناب دشتی به دعوت مشاوران رئیس قوه قضائیه با آنان درخصوص درج قیمت واقعی دراسناد قطعی غیر منقول به رایزنی پرداختند .هرچند از نتیجه آن جلسه اطلاعی در دست نیست بنظرم زمان انست که موضوع فوق وهمچنین تعیین تعرفه جدید و ابلاغ آن درزمان مقرربه یک مطالبه عمومی تبدیل شود واز هماکنون آن را تکرار کنیم تا شاهد آن نباشیم که حق دفاتر در این خصوص ضایع شود وتعیین تعرفه جدید مانند گذشته به 5سال بیانجامد.

لطیف فلاحی

سلام جناب اقای طباطبایی - هدف وغرض عرض ادب واحترام بود - مقاله خوبی در خصوص موضوع ترک فضای مجازی و ورود به نرم افزارهایی از جمله وایبر فرمودید امیدوارم دوستان در فضای مجازی همچنان حضور فعالی داشته باشند

گرمستانی

درود بر استاد طباطبائی و همکاران اشاراتی بموقع و بحق داشتید ، دلسوزی و دل نگرانی شما در حوزه دفاتر اسناد رسمی بر همکاران مسجل است ، مچکریم .

هاشمی مقدم

درود بر استاد بزرگوار دلنگرانی های این صنف تمامی ندارد ورود این تکنولوژی جدید مقطعی و برای امتحان عرصه مجازی است فقط امیدوارم این امتحان را هم بخوبی بگذرانیم این تکنولوژی هم ابتدا وارد شد تا کم کم شیوه استفاده درست را فرا بگیریم تا رعایت حریم خصوصی و عقاید شخصی و مسائل صنفی گردد .

هادی

با سلام سوالی داشتم درخصوص عوارض خودرو های باری مثل وانت و کامیون آیا عوارض شهرداری نیاز دارد

محضری کوفکا

سلام ایام به کام ، آقا من هنوز در فضای وبلاگ نفس میکشم چون شما هستید

شهریار شکرزاده

مطابق معمول صمیمانه دستتان را می فشارم و به وبلاگتان افتخار می کنم

دفتر 41 ناغان

در برخی شهرها، شهرداری بر اساس مصوبه غیرقانونی شورای شهر، غیر از عوارض سالیانه، برای نقل و انتقال خودرو حتی موتور سیکلت، وانت تک کابین، کامیون و کامیونت، اتوبوس و مینی بوس، ماشین آلات کشاورزی و راه سازی كه مطابق قانون از پرداخت عوارض معاف هستند، عوارض دریافت میكنند. برابر بند ب ماده 43 قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1387، عوارض سالیانه انواع خودرو سواری و وانت دوکابین تعیین گردیده است و مطابق ماده 50 قانون مذکور برقراری هرگونه عوارض و سایر وجوه که در قانون مذکور تکلیف مالیات و عوارض آنها معین شده است، ممنوع میباشد و طبق ماده 52 قانون فوق الذکر، سایر قوانین و مقررات خاص و عام مغایر لغو گردیده است.