تبصره 21 قانون بودجه سال 94 چه میگوید؟

همکاران و بزرگواران

عین تبصره 21 جهت استحضار تقدیم میگردد

تبصره 21- به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اجازه داده می‌شود به‌ازای هر مورد ارائه پاسخ الکترونیک به استعلامات و اعلام وضعیت املاک از بانک جامع اطلاعات املاک، علاوه بر تعرفه مصوب دریافتی، در مناطق شهری مبلغ سیصدهزار (300.000)ریال و در مناطق غیرشهری مبلغ یکصدهزار (100.000)ریال أخذ و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کند. مبلغ هشتصدوسی‌میلیارد و دویست‌میلیون ریال از محل ردیف 141-530000 متناسب با وصولی به‌منظور اجرای طرح حدنگار(کاداستر) جامع کشور به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اختصاص می‌یابد

با عنایت به اینکه تبصره 21 در قانون بودجه به دفاتر اسناد رسمی هم مربوط و بخش عظیمی از آن بعهده ماست لذا همکاران و فرهیختگان استدعا دارد نظر خود را در خصوص ابهامات ذیل اعلام نمایند تا به جمع بندی برسیم:

1-با عنایت به اینکه در تبصره 30- قانون بودجه آمده : کلیه احکام مندرج در این قانون صرفاً مربوط به سال 1394 است

آیا اجرای این تبصره و وصول هزینه استعلامهای ثبتی موکول به انقضای مهلت مقرر پس از انتشار آن در روزنامه رسمی است یا از اول سال 94 قابلیت اجرا دارد؟

 

2-با توجه به عبارت (( پاسخ الکترونیک به استعلامات و اعلام وضعیت املاک از بانک جامع اطلاعات املاک)) که دو مشخصه "پاسخ الکترونیک " و "از بانک جامع اطلاعات املاک" بفرمائید

آیا استعلامها نسبت به املاک در گردش ثبتی و جریانی که بصورت غیرالکترونیک پاسخ داده میشود و ارتباطی به بانک جامع املاک هم ندارد , مشمول تبصره 21 و افزایش نرخ جدید میگردد یا خیر؟

3-با عنایت به کاربرد "مناطق شهری و غیرشهری" توسط مقنن در تبصره مرقوم اظهارنظر فرمائید

آیا مراد از غیرشهری مناطق روستائی است یا خارج از محدوه شهری؟ و تکلیف دفاتر در اینخصوص و نحوه تشخیص شهری و غیرشهری چگونه است؟ و اگر استعلام از واحدهای ثبتی سایر استانها بعمل آید با توجه به عدم شناخت سردفتر از منطقه و محل مورد معامله , راه حل چیست؟

قبلا از همکاران عزیز تشکر و قدردانی میشود - ارادتمند طباطبائی

/ 21 نظر / 69 بازدید
نمایش نظرات قبلی
احمدلو

2) به نظر می رسد با توجه به قید مگر اینکه در خود قانون ترتیب دیگری مقرر شده باشد در ماده 2 قانون مدنی , حکم تبصره از ابتدای سال 94 بایستی اجرا شود هر چند که در سال 90 قانون با ابلاغ سازمان از مورخ 27/02/1390 اجرا شد از طرف دیگر اخذ حق الثبت اضافی برای سردفتر تخلف محسوب نمی شود اما اگر اخذ نشود باید درگیر دادگاه انتظامی شد لذا اینجاست که باید گفت دفع خطر عقلا واجب است 3) املاک در گردش ثبتی و جریانی که بصورت غیرالکترونیک پاسخ داده میشود و ارتباطی به بانک جامع املاک هم ندارد , مشمول تبصره 21 و افزایش نرخ جدید نمی گردد 4) مراد از غیرشهری ابهام دارد ولی با عنایت به اینکه قسمتی از مناطق خارج از محدوه شهری – حریم شهر – جزو شهر محسوب و تحت نظارت شهرداری اداره می شود به ناچار باید عبارت غیر شهری را به روستایی تفسیر بکنیم و این برداشت با ماده 4 آیین نامه قانون تسهیل هم سازگارتر می باشد و در صورت ابهام در تشخص تبصره 1 ماده 4 آیین نامه فوق تکلیف را مشخص نموده است .

علي متوليان 112 ساري

به نام خداوند بخشنده مهربان.با سلام وادب حضور استاد عزيز وسيد بزرگوار وتبريک سال نو حضور همه همکاران درسراسر ايران زمين.بنده نظرم اين است که طبق نظر بعضي از همکاران که فرمودند،برابر نص صريح ورويه عملي ساليان متمادي قبل قانون بودجه بايدبراي اجرايي شدن ان سير مراحل قانوني را طي کند وچون انتشار ان در روز نامه رسمي انجام نگرفته فعلا ازاساس فاقداجرا مي باشد،وفعلا بايد قانون حاکم راکه همان روال سابق است رااجرا کنيم.باتشکر

سلام سال خوبی داشته باشید سامانه پرداخت وجوه همچنان حق الثبت استعلام رو 100000 ریال اعلام می کنه . چکار کنیم؟

notary38

با سلام و عرض ارادت خدمت جناب طباطبایی ضمن عرض تبریک سال نو خدمت جنابعالی سالی پر از شادکامی و موفقیت را برایتان آرزومندم.متاسفانه برنامه پوز ملی برای هزینه استعلام هنوز بروزرسانی نشده و همان 100000ریال را برای هر استعلام وارد میکند و قابل ویرایش نمی باشد. سرفراز باشید

ساداتی ندای قلم

سلام وارادت خدمت استادطباطبایی عزیز سال نو شما وهمه همکاران مبارک باد درخصوص اعمال تبصره 21قانون بودجه سال 94 هرچند وفق قانون مدنی رعایت تشریفات قانونی ازجمله نشر آگهی در روزنامه رسمی لازم الجراست اما صراحت قسمت آخر مبنی بر اینکه قانون ترتیب دیگری پیش بینی کرده باشد این مهم نیز درقانون بودجه صراحتا اعلام داشته برای اجرا درسال 94 می باشد ضمنا وفق قانون اساسی رئیس جمهور می تواند بمنظوراجرا ... به دستگاهای اجرائی ابلاغ کند که این مهم درتاریخ 29/12/93طی نامه ای به دستگاهای اجرائی جهت اجرا ابلاغ شد صرفنظر از تبصره 21 درقانون بودجه بحث مالیان ارزش افزوده 9درصد را داریم ویا اینکه برابر قانون بودجه مالیات مشاغل 22درصد برای سال 94 افزایش دارد چنانچه شخص یا شرکتی در هفته اول فروردین 94 قرارداد کلان مالی یا بعبارتی قرارداد میلیاردی منعقد نماید آیا درهنگام محاسبه پایان سال مالی برای سال منتهی با 94 صرفا به لحاظ اینکه نشر آگهی قانون بودجه بعمل نیامد ویا همان زمان قانونی 15 روز سپری نشده نمی توان این قراردادرا داخل درسال مالی 94 لحاظ نمود درهرصورت بنظر می رسد چون قانون گزار صراحتا قانون بودجه را برای اجرای سال 94 اعلام نم

خائف

سلام مجدد همراه با تبریک سال نو آیا شما وکالت رو بر سردفتری ارجح میدونید؟ میشه راجع به هر کدوم توضیح مختصری بدید؟ میخوام تصمیم بگیرم اما مردّدم. (سپاس)

پيشنهاد

با عرض تبريك و ارادت ...وكالت فروش نيمه يدك از نظر وصول حقوق دولتي مالي ميباشد يا غير مالي محبت بفرمائيد حقير را ارائه طرق فرمائيد ممنون از لطف شما

قسطاس

با عرض سلام و ادب استاد گرامی جمع بندی حضرتعالی در خصوص مسایل و سوالات مطروحه چه می باشد؟ و تکلیف مان در خصوص موارد ابهامی جه خواهد بود؟ با تشکر

خائف

سپاس از راهنمایی ارزندتون فکر کنم بهتر اینه که برم دنبال علاقه اَم، نه؟

عباسی- دفتر15

سلام و عرض ادب چقدر کار ما حساس است و باید موارد قانونی را دقیق رعایت کنیم .